Téma, které je stále velmi aktuální a které nedá spoustě lidem spát.
Jak u cvičení vydržet? Jak docílit toho, aby se pohyb stal součástí života?
Je opravdu motivace to, co nás motivuje vydržet?
Jako lidé velmi dobře chápeme, že když se učíme něco nového, například hraní na hudební nástroj, je potřeba si vytvořit návyk. Takže
MOCNÝ EFEKT NÁVYKU
Jako lidé velmi dobře chápeme, že když se učíme něco nového, například hraní na hudební nástroj, je potřeba si vytvořit návyk. Návyk je něco, co člověk dělá pravidelně. Návyk se vytváří, buduje. Vzniká opakováním určité činnosti a naprogramováním mozku, aby tuto činnost vykonával automaticky, bez většího přemýšlení. Dobrým příkladem takového návyku je například čištěné zubů.
V kontextu cvičení to neznamená, že ho nebudeme dělat vědomě a necháme mozek běžet na autopilota. Znamená to spíš to, že nepřemýšlíme nad tím, že jsme unavení z práce nebo že to odložíme a zkrátka se jdeme hýbat a hotovo. Jak by vypadaly vaše zuby, kdyby jejich čištění nebyl návyk?
Hlavní výhoda návyku je tedy taková, že jakmile se blíží čas, kdy se navyklé činnosti obvykle věnujeme, tak nad tím nepřemýšlíme, protože návyk nás „donutí“ jít činnost vykonat.
Dobře, mocný efekt návyku je pravděpodobně pro každého pochopitelný, ale jak si udělat návyk konkrétně ze cvičení?
1) Začněte malými kroky
- Skočit do cvičení po hlavě a velmi intenzivně je recept na to, jak neuspět. Nějakou dobu to může fungovat, akorát ne v rovině programování si zdravého návyku. Postupně si do podvědomí začneme ukládat informaci, že jsme po cvičení vždy namožení, bolí nás celé tělo a že se tedy není na co těšit. Následně pak stačí jednou či dvakrát vynechat a už je velm těžké naskočit zpět. Proč by člověk naskakoval do něčeho, z čeho mu pak nebylo dobře, že? To nedává smysl.
- Zvolte nejdřív takové cvičení, které vám zabere pouze 5 minut. Těch 5 minut cvičte 3-5× týdně. Ve stejnou dobu, ve stejné dny. Vydržte takto 4 týdny. Nic neměňte, nic nepřidávejte. Udělejte si z toho rutinu. I když jste podle neurotypu chameleoni a máte rádi změny, zde vám vytvoření si rutiny pomůže. Ať je cvičení jednoduché. Rozhýbání kloubů, protažení nebo dechové techniky – to vše bude fungovat.
- Nic od toho neočekávejte, jen se soustřeďte na to, ať to děláte a nikdy nevynechte. 5 minut je čas, který má každý.
2) Odměňte se a pochvalte se
- Když se vám podaří si tento pohybový návyk udržet (nebojte, podaří), odměňte se. Například si dopřejte masáž, zajděte si na dobré jídlo apod. Mějte ze sebe radost a pochvalte se. Zasloužíte si to, protože i když se vám to bude zdát jako maličkost, prvním bodem, tedy tím, že jste začali malými kroky, jste ve skutečnosti udělali obrovský pokrok.
3) Stanovte si jasný, ale ne příliš vzdálený cíl
- Nyní už má smysl si stanovit cíl. Čím reálnější, tím lepší to bude pro vaši psychiku. Zde neplatí heslo „lepší mířit ke hvězdám a minout, než mířit do hnoje a trefit se.“ Je to příliš křehké a mohlo by vám to ubrat na pozitivním myšlení.
- Aby to bylo úplně jasné, dám vám následující příklad. Představte si, že chcete zhubnout ještě 20 kilo. To nebude za týden. Potřebujete naučit tělo mobilizovat tuky, hýbat se, dobře jíst a spát. Pokud se budete soustředit jen na to, až budete mít celých 20 kilo dole, bude to pro vás mentálně velmi náročné. Pokud si však z toho uděláte takové mikro cíle, tedy úbytek 4 kila za měsíc nebo dokonce ještě více „mikrovat“ a soustředit se na úbytek 1 kila za týden, budete mít mnohem vyšší šanci u toho vydržet. Splníte si postupně víc cílů, které jsou blíže tomu, kde jste tady a teď, až nakonec těch 20 kilo sundáte.
4) Získejte podporu
- Když budete sledovat fitness profily na instagramu, nezoufejte, že ti lidé zvedají větší váhy než vy, umí lepší cviky než vy nebo vypadají lépe než vy. Postavte se k tomu jinak. Každý jednou začínal. Úplně každý. Berte to tak, že vy máte stejné šance jako oni. Spousta z těchto lidí totiž prožívala to, co prožíváte vy. Budovali si návyk, dávali si cíle, šli krok po kroku a vydrželi. To je to, co pro vás může být velmi inspirativní.
- Mluvte a setkávejte se s lidmi, kteří jsou pozitivní a podporují vaše cíle. Lidé, co ve vás nevěří a řeknou vám „to nevydržíš“ nebo „vsadím se, že to brzy vzdáš“ apod. jsou lidé, které ve svém prostoru nepotřebujete a hlavně, .mluví ve skutečnosti sami k sobě a ne k vám. Neberte si to tedy nijak osobně.
- Pokud máte pocit, že vám to pomůže, najděte si tréninkového partnera. Člověka, který vás podpoří, protože budete na společné cestě. Hýbejte se spolu, sdílejte vaše pocity a pomáhejte si nahoru. Toto je velmi cenné a velmi vám to vzájemně pomůže zpříjemnit a urychlit celý proces.
Jakmile máte tyto 4 věci, máte vyhráno. Každý má své tempo. Nebojte se selhání, ale také neztrácejte sebedůvěru. Návyk v podobě pohybu je investice do vašeho zdraví, ze které budete těžit nejen za rok, ale třeba i za 30, 40 let. To vám neříkám jako trenér. To vám říkám jako lidská bytost, která má tělo jako vy a která také začínala.